Yoran Derslerin Şifâsı: Kuru Fasulye

Yoran Derslerin Şifâsı: Kuru Fasulye

Orta okuldaki Türkçe öğretmenim derste geçiş yapacağı veya sıkıldığımızı fark ettiği zaman ”Gelelim kuru fasulyenin faydalarına!” derdi. Bu cümlenin üzerimde tesir ettiğini öğretmenliğe başlayınca gördüm. Ben de ne zaman devrilen gözler görsem kuru fasulye imdadıma yetişti. İşi abarttım, hakkaten tarifini de verir oldum. Kimi dersler hayali olarak pişirdiğimiz bile olur! Bugün yeni öğrencilerim Kur’an Seferberleri ile de bir noktadan sonra mecbur yine fasulyenin kapısını çaldık. Onlara söz verdim tarifi detaylı yazacağım diye, eh gün bitmeden yetişeyim!

İşte bütün detaylarıyla o meşhur fasulyemiz!

Hımmm ne kadardan yapsak? Her şeyi göz kararı yapan insanlar için tarif vermek nasıl sancılı, bilemezsiniz. Düşüneyim. İnşaallah bu ölçüler tutar.

 • 2 bardak fasulyeyi akşamdan suya koyalım sabaha dek kalsın
 • sabah hepsinden evvel yataktan besmele ve güzel niyetle çıkalım fasulye kaçmaz bir yere
 • eli yüzü de yıkadık abdest alsak daha güzel geldik mutfağaa
 • fasulyeleri süzüp tekrar sudan geçirelim yeniden süzüp düdüklü tencereye alalım üzerine 4-5 bardak sıcak su ekleyelim kapağı sıkıca kapatalım, düdük yukarı bakıyor olacak
 • kaymaya başlayınca düdük öter yukarı bakan yönü aşağı indirelim, korkmayın uzaya araç göndermiyoruz acele etmezsek tencere saldırıya hazır bir düşman değil o sadece bir tencere kızlar artık sakinleşin…………………………….
 • evet 10 dakika kaynasın düdüğün sesi eve iyice yayılsın. fasulyeler dağılmamalı ama pişmiş olmalı; ölçü bu. 10 dakikadan fazlası riskli.
 • tencereyi ocaktan alalım aman yavaş! musluğun içine bırakalım, musluğu hafif açalım kapak ıslansın. içine sıkışan hava böylece daha kolay çıkar. yine de acele etmeyin biraz bekleyin sonra düdüğü hafifçe kaldırın ”tııısssssssssssss” sesi kesilince içindeki hava bitti demektiiiiiiirrrrr! uzay aracımız indi yani derin bir nefes alalım.
 • bütün bunlar olurken, fasulyeyi ilk kaynamaya bıraktığımız sırada diğer taraftan başka bir tencerede 1 baş soğanı 2-3 yemek kaşığı yağ ile kavurmaya başlamış olalım
 • soğanlar iyice küçülecek kadar kavrulduktan sonra 1 buçuk yemek kaşığı salça silme 1 çay kaşığı pul biber 1 tatlı kaşığı da şeker ekleyelim, bu malzemeler de en az 5 dk kavrulsun, salça kokusu duyulsun. (soğanla beraber biber de eklemek mümkün, size kalmış)
 • fasulyeleri süzüp buraya alacağız ama SUYUNU SAKIN ATMAK YOK onu kullanacağız
 • fasulyeleri de koyduk karıştırdık, kibar olun, zedelenmesin bu aşamada kendi suyundan üzerini hafif geçecek kadar ilâve edelim, silme bir tatlı kaşığı da tuz kâfi gelecektir, yine de eksiltip çoğaltabiliriz. 5 dk kaynatıp kapatalım. en az 1 mümkünse 2 saat dinlenmeli, işte hazır!

*suyunu sakın çok koymasın, çekmeye fırsatı olmayacak, üzerini birazccııkk geçse yeter.

afiyet şifâ olsun, ağzınıza bal dolsun :))

Yorum yap

2 yorumlar