çikolata krizlerine kolay çözüm

çikolata krizlerine kolay çözüm

selamun aleykum ve rahmetullah. merhabalar ey mutfak ahâlisii!

geçen gün tatlı ama hafif bir şeyler yemek istedim. böyle olduğunda klasik kolay pudingimi yaparım. tarifi sizle de paylaşayım diye siteye girdim ama o da nesi! meğer o tarifi buraya yüklememişim! olur iş mi? değil. dedim hemen bu durumu çözelim. gerçekten pek basit ve leziz. benim gibi geveze birinden dinlemeseniz şimdiye çoktan yapmıştınız..

evet gelelim kuru  fasulyenin faydalarına. herhalde keyfim yerinde, lafı sakız gibi uzattığıma göre? doğrudur çünkü gülcemiz doğdu. doğrudur çünkü insan üzgünken uzun uzun durup susmaktan başka bir yol bulamıyor yürümeye.

4 bardak süt 3 yemek kaşığı tepeleme kakao 5 yemek kaşığı tepeleme şeker 3 kaşık un hepsini güzzzzellllce karıştırıyoruz evet ocağı zaten yaktık di mi? bizde ocak kelimesi amma çok kullanıyor hiç dikkat ettiniz mi?

ocağıma incir ağacı dikti

ocağımı söndürdü

ocağım tutuştu

eski türkler yaktıkları ateşe ocak diyordu sanırım veya 12343 kere kaldığım köktürkçe üzerine uyduruyor da olabilirim ama vardı böyle bir şeyler. doğrusunu bilen yazsın olur mu? ocak bizde çok mühim olmuş her zaman, aşın piştiği yere de hususi bir önem değer atfedilmiş. bu sebepten olsa gerek; tükenmek, üzülmek, telâş etmek hep ocak ile ifade edilmiş. neyse o ocaklardan mutfağımızdaki ocağa gelelim 🙂 yaktınız mı? tamamdır. güzzzzelce karıştırın, malzemeler iç içe geçsin. orta kısık ateşte ara ara karıştırmaya devam edin.

bırakmakla olmuyor bazen de yalnızca bırakmakla oluyor. dünya tuhaf bir yer. aynı formül her durumda tutmuyor. fetvalar başka, çözümler başka. benim bu çatlayacak gibi olan gövdem, içim.

hem kuş tüyünce hafif hem sıra dağları taşıyor ya her gün, tuhaf.

kaynamaya başladı mı? bi 5-7 dakka kısık ateşte kaynasın. cıvık gelecek korkmayın. kıvamını soğuyunca bulacak ama hemen dolaba koymayın bi harı çıksın. şifâ da böyle değil mi? en fayda verecek olanı da birden alamıyorsun. sakince acele etmeden santim santim işlemekle kaim oluyor devâ. gözünü açtın ve oldu, demekle iyi olunmuyor. 

pürüzsüz tatlımız sanırım hazır? diler kepçe ile dilerse geniş bir kaba alıp oradan dökerek kâse veya bardaklara pay edin ve üzerine giresun’dan arkadaşınızın annesinin size hediye ettiği kavrulmuş fındık parçalarını serpin. ay siz de yok mu! tüh. eee nabalım. hepimizde başka nimetler var, üzülmeyin!

afiyet bal olsun, ağzınız da gönlünüz de tatlansın, şifâ olsun! 

Share:FacebookX
Join the discussion