fesleğenli, kekikli, çörek otlu leziz ekmek; hiç yoğurmadan!

fesleğenli, kekikli, çörek otlu leziz ekmek; hiç yoğurmadan!

Selamun aleykum ve rahmetullah.

Eveeeett Kurban Bayramı sabahı bahçeye çiçek mi çiçek bir sofra kurmuştum. Sema ablam gelecek diye. Tabii kahvaltı sofrası kuruyorsam muhtemelen ekmek hamurumu akşamdan yoğurmuşumdur. Yine öyle yaptım ama ben nereden bileyim ablamın bu kadar aşık olacağını! İşte o günden beri tarif yazmamı bekliyor. Yazmadıkça delleniyor. Neden yazamadım çünkü benim ölçüler daima göz kararı. Yazabilmem için bir tur da ölçülü yapmam gerekiyor. Üzerine evdeki unda bitmemiş mi! Almayı da unutup durdum nihayet anneciğim almış. Bu sabah da yine kahvaltıya misafirim olunca akşam dedim vaktidir, ölçüyle yoğuralım.

Vakti gelmeden olmuyor çünkü değil mi? Siz hiç bir suyun kıyısında gezip gezip de sonra hiç içemeden çölünüze yeni baştan döndünüz mü? Ben çok döndüm. Nasıl derler, kısmet.

Derin kaba, 1 bardak kaynamış suya 2 bardak soğuk suyu ekleyelim. 2 kaşık pekmez 1,5 kaşık şeker ilâve edip karıştıralım. Üzerine 1 paket kuru mayayı serperek dökelim, bir bezle veya kapakla kapatıp 5 dakika öylece bırakalım. Devam edebilmek için öylece bırakabilmeyi öğrenmek şart. Bu da cebimizde dursun.

2 bardak un 1 tatlı kaşığı tuz 1 avuç dağ kekiği (top top olur ufalayarak, yoksa mecbur normal kekik), bir yemek kaşığı toz fesleğen, bir avuç çörek otu bol boool. Kaşık yardımıyla karıştıralım, el sürmüyoruz, hiç. Bu arada bu tarif bana nedense Fransız muftağını anımsatıyor.

Yavaş yavaş 3 bardak daha un ekleyeceğiz ama dikkatli. Cıvık bir hamur olacak ele almak istesek durmayacak bir hamur ama su gibi de değil ama asla katı da değil vıcık vıcık. Güzelce karıştıralım. En son su bardağının yarısından biraz daha az sıvı yağ ekleyip alttan üste toparlayarak karıştıralım. Sıkıca kapatıp buzdolabına kaldıralım. Sabaha dek kalsın.

Pişirmeden evvel en az 1 saat dışarıda 1 saat de tepside bekleyecek. Tepside 1 saatten uzun beklemesin. Tepsiye koymadan evvel 2 saat de dışarıda kalabilir. Tepsiye önce mutlaka yağlı kağıt serelim. Hamuru dökünce yayılacak (yuvarlak tepsi kullanıyorum istediğimiz çok kabarık yüksek bir ekmek değil, daha ziyâde çörek formunda orta kabarıklıkta, dışı gevrek içi yumuşak olacak). Bu yayılmayı toparlamak için yağlı kağıdı kenarlardan tepsiye doğru kaldırarak geniş bir kayık formu verelim. O yine de yayılıp kendi şeklini alacak. Pişirmeden evvel hamura su serpelim.

Soğuk fırına atacağız. 180-190 derecede 20 dakika pişecek sonra 200’e alıp 20 dakika daha pişiriyoruz. Üzeri sert bir kabuk olacak ama yanmayacak. Bu benim fırınımın ölçüsü, sizinki daha hızlı yapıyorsa ona göre bakın. Önce içi biraz çeksin diye düşük ayarla başlatıyorum.

Piştikten sonra direk tezgaha koymayın, tabanı havalansın. Ya fırının ızgara telini çıkarıp ona koyun yada hava alacak şekilde bırakın. 10 dakika sonra servise hazır, bıçakla değil makasla kesmek daha uygun olacak.

Her zaman söylediğim gibi 🙂 anlatması yapmasından uzun 🙂 Çok kolay bir tarif, hiç yoğurmadan, yorulmadan.

Yaşamak, hiç böyle olmadı mesela..

Afiyet bal olsun. Sofranız şen kalbiniz memnun ve razı..

ah bu arada görsel tabii internetten ama rengi böyle oluyor gevrekliği de öyle.. yine de siz bu cıvık hamurdan örgüler yapmaya kalkışmayın. olacak olan vaaar olmayacak olan var. tam olacakken olmayan, olmaz derken olan da var ya, onu daha tatmadık! 🙂

Share:FacebookX
Join the discussion