Ferahlatan Reyhan Şerbeti

Ferahlatan Reyhan Şerbeti

Selâmlar selâmlaaar Orta Doğu ve Balkanlar’ın en dirençli insanları! E her gün yeniden başlamak, kalkıp güne eşlik etmek, hayatının hakkını vermek, fark etmek, yüzleşip kaçmadan eteğindeki taşları dökmek sonra o taşları kimsenin ne kafasını ne kalbine fırlatmadan usulca yerine bırakmak kendi başına büyük bir dirençtir.

E insana soluklanmak da elbet lâzımdır. O anlarınızı daha ferah hâle getirecek bir şerbet ile geldim. Ne zaman aldığımı bile unuttuğum bir paket kuru reyhan baharatların içinde beni bekliyordu. Eşya da nimet de insanı bekler. Vaktini bekler, buna çok inanırım. Adına da kısmet de deriz hani. İşte bizim reyhanın da kısmeti bugüneymiş. Biraz kafama göre ölçüler.. Buraya tarifleri aktarmaya başladığımdan beri neyi ne kadar koyduğuma dikkat etmeye çalışıyorum aslında ama serseri günlerimi özlemişim. Gözümde ölçtüm, olduğu kadar miktarlar vermeye çalışacağım, inşaallah tutar sizinki de. Yoğurdun, şerbetin kıvamı tutacak mı diye bile endişemiz varken yeni kurulacak bağlara duyulan kaygı evham sayılmaz.. Ya tutarsa, diyerek yola çıkılmıyor.

Gelelim şerbetimizeee!

  • Immm 3 litre su diyeyim, kaynasın, henüz içine reyhan koymadık.
  • Kaynamış suyun altını kısıp 1 paket kuru reyhanı ilâve edelim (yaklaşık 1 su bardağı vardı)
  • 2 su bardağı şekeri de ilave edelim (bu ölçü ile şekeri hayli hafifti yani bana göreydi 🙂 ama siz daha tatlı seviyorsanız artırın veya az şekere alışın iyi değil tatlı bırakın bırakın; he derseniz ki her iyi olmayanı bırakıyor musun kolayca, eh kolay değil elbet ama bırakıyoruz)
  • 1 yemek kaşığı limon tuzu (silme, bu ne demek, tepeleme değil demek)
  • 3-4 dk kaynasın kapatıp hemen süzün yoksa acılaşırmış.
  • Şerbetimiiz hazıııır! Hakikaten pek kolay ve hesaplı oldukça da bereketli. Tarçın tadı kendiliğinden vardı onu pek çözemedim, sanki içine birkaç tane çubuk tarçın atılmış gibiydi.
  • Taze reyhan yapraklarıyla da aynı şerbeti yapabilirsiniz ama o zaman büyük bir demet reyhana 1-1 buçuk litre su ve yeteri kadar şeker kâfi gelecektir.
  • Şerbetim çok koyu pembe, kırmızıya yakın oldu. Uygun fotoğrafı tam olarak bulamadım, siz yapınca görmüş olursunuuuz.

Böyle şerbetleri çocukları oturmaya çağırınca ikram etmeyi çok severim. Onlar renkli işlere bayılır. Ayrıca reyhan şerbeti kahve yanına da pek yakışıyor. Yalnız sizin veya misafirinizin tarçınla arası yoksa çok sevmeyebilir. TARÇINLA DA NASIL ARANIZ OLMAZ.

İyice soğumuş olması da çok mühim, tadı fark ediyor. Bu hep böyledir. Güzelin, koşulları vardır. Çay demlenir, kahve kısık ateş ister, şerbetler soğumak. Koşullarını ezip geçsek ne çayı ne kahveyi ne şerbeti içemeyiz. Hâl böyleyken insanın kalbine vereceği ehemmiyeti ezip geçmemek lâzım. Lâzımsa kısık ateşle lâzımsa serinlikle beslemeden kıvam bulamayız..

Afiyet şifâ olsun, ağzınıza bal dolsun 🙂

Yorum yap