Ekşiler Şâhı: Kuru Patlıcan Dolması

Ekşiler Şâhı: Kuru Patlıcan Dolması

Ekşiye olan meylimi muhabbetimi bilenler bilir, bilmeyenler de burada mecbur öğrenecek. Acıyı zaten saymıyorum. İçimde bir Antepli yaşıyor. Her an mendili havaya kaldırıp ”le le le” salonu dönebiliriz. Yazarken canım da bir çiğ köfte istedi ki! Neyse, efenim, kuru patlıcan dolmasını sevdiğimden haberim yoktu üç-dört yıl öncesine kadar. Bir yemeği sevmem için yapmam lazım 😀 Bu da öyle oldu. Gelelim tarifime, hele şükür! dediğinizi duyar gibiyim. Çok ayıp.

 • Bir ipte yaklaşık 40 adet patlıcan kurusu oluyor, yarısı üzerinden gidelim.
 • Kaynamış suyu geniş bir kaba alalım, içine 20-25 patlıcanı bırakalım 10 dk yumuşasın, kâfi.
 • Suyu süzüp bir tur da soğuk suyla yıkayalım, o biraz beklesin.
 • Pilav tenceresine 1 baş soğan doğrayalım, güzelce kavrulmaya dursun, olmak üzereyken 2 diş de sarımsak ekleyelim (sarımsağı başta koyarsanız yanar, yanmış sarımsak kokusunu inanın duymak istemezsiniz… yürek yangını bir sarımsak yanığı iki)
 • Evet 2 yemek kaşığı salça ekleyip kavurmaya devam edelim. N’apıyoruz, kısık ateşte salça kokusunu duyana dek bekliyoruz. ( varsa bir kaşığı biber salçası olsun, bana Saliha Ablacım memleketinden, Antep’ten gelen salçadan verdiydi, 10 numara 99 yıldız oldu ama size getiremez kusura bakmayın)
 • 1 bardak pirinç 1 bardak bulguru yıkayıp süzelim ve tencereye ekleyelim, bir müddet de onları kavuralım
 • Şimdi 1 tatlı kaşığı tuz, silme 1 çay kaşığı pul biber, silme 1 çay kaşığı sumak ve 1 çay kaşığı limon tuzu ekleyip karıştıralım.
 • Üzerine 2-2 buçuk bardak ılık su ilave edelim orta kısık ateşte pişsin, dikkat edin tamamen pişmemesi lazım az diri kalacak. Eğer suyun fazla geldiğini hissederseniz, kapağı açın hızlıca çeksin, pişemesin.
 • İçimiz hazır, patlıcanlar zaten hazırdı! Yumuşamış patlıcanlardan bir tane seçelim, yırtıktan başlamayın, moraliniz bozulmasın. Tatlı kaşığı kullanarak harcı alıp patlıcanın içine ilave edin. İki üç kaşık alabilir, usulca bastırın aşağı doğru; lütfen nazik olun. Ucunu bükebileceğimiz kadar boşluk kalması lazım. Ayrıca pişip şişeceği için tepeleme doldurmayın. Yarısına kadar dolsa kâfi, gevşek olmasın güzel yerleşmiş olsun harç.
 • Doldurduğunuz patlıcanları biber dolması mantığıyla dizin. Ufak bir tencere yahut orta ebatta derim bir tava tercih edin.
 • Ilık 1 bardak suya yarım tatlı kaşığı tuz, az pul biber ve limon tuzu ekleyin. 1 kaşık da salça, korkmayın yahu, siz beni dinleyin. Yarım çay bardağından biraz daha az sıvı yağı varsa zeytin yağı ilave edelim ve patlıcanların üzerine gezdirelim.
 • Üzerine ufak bir tabak oturtabilirsek dağılmasını daha çok önlemiş oluruz, yapamazsanız da sorun yok. Kapağını kapatalım, orta kısık ateşte suyunu çekene dek pişsin.
 • Biraz dinlensin, soğusun, lezzeti otursun: İşte hazır!

Bana sorarsanız  dolmalar bekledikçe lezzetleniyor. Bazı duygular da böyledir. Esas tadı için acele etmeden beklemek gerekir. Bir de bazen yaban mersini eklediğim de oldu pişirirken o da hoşluk katmıştı. Ekşi ve acı sevenler için efsane bir tariftir. Eğer o kadar da ekşi sevmiyorsanız harca limon tuzu eklemeyin, sizin için daha dengeli olur. İnşaallah dener ve seversiniz. Yemekleri hiçbir zaman ölçüyle yapmam, şimdi de kafamdan tahmini ölçüler belirledim yazarken. Umarım tutar 😀 Deneyen olursa ve severse haber etmesinden memnun olurum.

Afiyet olsun, ağzınıza bal dolsun 🙂

Yorum yap

2 yorumlar