Birsenin Mozaik Pastası

Birsenin Mozaik Pastası

Uzuuuun bir aradan sonra yeniden merhaba! Ramazan olması hasebiyle belli bir saat geçince tatlı istemeyenimiz çok az. Keşke cümle şöyle olsaydı ”Ramazan olması hasebiyle muhabbetle Kur’an’a yönelmeyenimiz çok az! Hepimiz şevkle arzuyla Rabbimiz bize ne demiş, diye öğrenmeye çalışıyoruz.”

İnşallah bu yönü de vardır, diyelim, ümitvâr olalım..

Evet efenim Birsenciğim ile liseden beri arkadaşız ki şimdi onun bir Hümâ kuşu var! Aman Allah’ım. Beraber büyüdüğümüz arkadaşların çocuklarını kucağımıza almak da ağlamaklı işlerden biri. Henüz bu kadar büyümemişken okul çıkışlarında birbirimize oturmaya giderdik. Ne çılgınlık ama! Öyledir benim ergenliğim inanılmaz çılgındır: Okuldan kaçanları eve götürüp yemek pişirirdim! Geçmişteki sahnelerde bir şekilde hep yemek pişiyorum 😀

İkrâm etmek babaannemden öğrendiğim mükemmel miras. Neyse, Birsen kızımız da hamarattır bize güzel tatlılar yapıp çağırırdı. Biz, Gizem ile ben oluyorum. Onunla çoğunlukla biz oluruz. Neyse  o tatlılardan biri de Mozaik Pasta! İlk yediğimde bayılmıştım. Bir tarif defterim vardı aslında oraya yazmıştım bu tarifi ama birçok eşyamla beraber o defteri de kaybettim. Nasıl? Boş verin anacım. Neyse ki Birsen de ben de duruyoruz, istedim tarifi. Azıcık değiştirerek – değiştirmezsem başıma taş düşer çünkü- tarifi veriyorum. Bizden tüm çılgın ergenlere gelsin! 

  • 1 paket petibör bisküvi / kakaolu olsa daha güzel
  • 1 bardak süt
  • 5 kasık şeker
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 3 kaşığı kakao
  • 1 yemek kaşığı nişasta (aslında koyulaşması için pişmiş harca yumurta sarısı da konuyor o zaman nişastaya gerek ama o zaman da saklama süresi azalıyor. tercihiniz yumurtadan yana olacaksa ocağın altını kapadıktan sonra en son ekleyip güzelce karıştırırsınız. nişastalı hâlini aşağıda anlatacağım)
  • Arzuya ceviz fındık eklenebilir

Gelelim nasıl yaptığımıza. Ufak bir tencere seçelim önce süt sonra şeker ve kakaoyu ekleyip orta kısık ateşte karıştıralım. Nişastayı da ilâve edelim, çırpmaya devam. Aman hep devam etmesi gereken işlere sakın ara vermeyelim. Meselâ, sevmek böyledir, ümit etmek, yeniden yola koyulmak işte böyledir. Yağı da ilâve edip koyulaşana kadar  devam edelim. Sulu sulu değil de daha koyu bir vaziyete ulaşınca altını kapatalım, puding gibi düşünebilirsiniz. Şimdi o biraz soğurken başka bir kaba bisküvileri elimizle parçalayalım; parçalar toz hâline gelmesin ama ufak olsun. Ilımış harca ilave edelim aman dikkat elimizi yakmayacak kadar soğumuş olsun. Harcımız şimdi daha da koyu bir hâle geldi.

Eskiden buzdolabı poşeti bilmezdim de Bim poşetlerini kullanırdım 😀 Geniş bir poşete ihtiyacımız var tek kat olacak şekilde harcı döküp yayacağız. Sonra uzun bir üçgen yapı elde edeceğiz. Poşeti iki yandan yukarı doğru birleştirip harcı arada sıkıştırarak bir nevi rulo pasta gibi üçgen pasta şeklini elde edeceğiz. Bitti mi? Hayır. Ayh anlatırken yoruldum yapması daha kolay. Neyse buzluğa hooop! Donunca hazır.

Dondurduğumuz tek şey böyle tatlılar hadi en fazla gereksiz sosyal medya hesaplarımız olsun. Duygular donmasın, çözülse de iş görmüyor sonra. Tazeyken güzel, vaktinde, yıpratmadan..

 

Yorum yap