Akşam Fırında Sebze/ Sabah Sebzeli Poşe Yumurta

Akşam Fırında Sebze/ Sabah Sebzeli Poşe Yumurta

Close Up Of Seasoning Tray Of Vegetables For Roasting With Olive Oil Ready For Vegan Meal

Merhabalar efenim. Nasılsınız? Saliha Erdim hanımefendi bu soruya ”Elhamdülillah, harikayım.” diyerek cevap veriyor. Çünkü, diyor. Hamd etmek, Allah’ı hatırlamak aklıma gelmeyebilirdi. ”Rabbim, kendisini düşünme imkanı verdiği için harikayım. Bu nasip olmayabilirdi.” Ne harika bir bakış değil mi? Müthiş etkilendim, yapılacaklar listesine ekledim. Yine de şu sıralar nasılsın, sorusuna daha çok ”sırtım ağrıyor elhamdülillah” diye cevap veriyorum. Harikayım’ı ekleyeceğim ekleyeceğim. Yarın, diyoruz ama yarın yok ki. O hâlde baştan alalım. Elhamdülillah, harikayım. Şimdi devam edebiliriz.

Fırında sebzenin de ne tarifi, derseniz, lütfen böyle bakmayın. Bir iki kral hareketle lezzet deryası yapacağız o sebzeleri. Yaşamak da böyle değil mi? Yavan, tatsız, sası nice meseleyi harmanlayıp birkaç güzellikle, daha yüzüne bakılabilir kılmıyor muyuz günleri. Öyle yapalım lütfen. Çünkü şikâyet, kalbi çürütür. İzin vermeyin.

Evet, sebzelerimiz:

  1. Bürüksel lahanası (yarım kilo almıştım onun da yarısını kullandım, iki veya üç parça olacak şekilde kestim ebatına göre)
  2. 2 Adet büyük havuç
  3. 1 Adet orta boy brokoli
  4. Küçük 1 adet karnabaharın yarısı
  5. 2 Adet sarı biber birkaç adet kırmızı acı biber apacı biber!
  6. 1 Adet pancar uzun ince doğradım
  7. Sarımsak tozu-tuz-karabiber-susam

Bütün malzemeleri ufak parçalar hâline getiriyoruz. Fırın tepsisine önce pişirme kağıdı sonra sebzeleri ekliyoruz. Üzerine sıvı yağ (biliyorum yağlar da kalmadı ama nabalım…..)  Yine de yağ şart! Şimdi en önemli kısma geliyoruz. Tuz ve SARIMSAK TOZU tepeleme bir çay kaşığı sarımsak tozunu gezdirip iyice harmanlayalım. Az da karabiber veee susam. Önceden ısıtılmış fırında 220 derecede 20-25 dakka pişecek. Sebzeler ölmesin ama diri de kalmasın. Arada bir fırının kapağını açıp karıştıralım ki bazı yerleri yumuşak kalmasın.

Diğer tarafta 4-5 kaşık mümkünse tava yoğurt az tuz ve yine göz bebeğimiz sarımsak tozunu ilâve edip karıştıralım. Tabağımıza önce yoğurdu yayalım, üzerine sebze şölenimizden ilâve edelimm! Nefis yemeğimiz hazııır! Afiyet bal olsun. Sofralarınız hep huzurlu, ağzınızın tadı yerinde olsun.

*Tavuk veya et yanına da pek yakışır.

KAHVALTI BAHSİİİ

Sabah da kalan sebzeleri ( tepeleme 1 buçuk  yemek kaşığı kadar diyeyim) minik minik doğrayıp tereyağında az çevirdim biraz da susam ve karabiber ilâve ettim. Sonrada tavaya yayıp üzerine bir yumurta kırdım, tuz serpip kapağını kapadım. Sarısının ne kadar pişeceği size kalmış ben patlatmayı seveyrum. Sebzelere karışınca daha lezzetli oldu. Pek keyifli bir kahvaltı seçeneği oldu benim için.

KALAN ÇİĞ SEBZELER

Kullanmadığım sebzeleri ise doğrayıp poşetleyip buzluğa kaldırdım. Sonraki sefer için. Tabii ölmezsek 🙂

Ölürsek de.. dostlar bizi hatırlasın.

 

Yorum yap