Vakti Bereketlendirecek Tavsiyeler: Dizi- Kitap- Ders

Vakti Bereketlendirecek Tavsiyeler: Dizi- Kitap- Ders

Merhaba merhaba merhabaaaaa. Bolca istifade ettiğim kaynakların birkaçından sizlere bahsetmek istedim. Seçeneklerimiz oldukça fazla. Her türlü meşguliyete göre tercih edebileceğiniz hayırlı yollar var. Yarınlar daima kendi meşguliyetleriyle gelir. Derken.. ölürüz. Hâliyle, ertelemek ve boş an beklemek sadece ama sadece güzellikleri kaçırmaya sebep olurken gelişmemize de engel olur. Çok yoğun bir hayatınız olabilir. Vaktiniz yollarda veya koşturarak geçiyor da olabilir. Fazlaca imkan ve seçenek içindeyiz. Sadece planlamanız eksik. İşte size eşlik edebilecek güzel içeriklerle geldim.

Fatma Bayram ile İhyâ Dersleri

Biz İhya başlığını seçtik ama Fatma Hanımın dinlediğim bütün dersleri pek kibar ve etkiliydi. Özellikle insani ilişkiler noktasında ufuk açan tespitleri var. İnsan, kendi ile iyi olacak. Sonra Allah’ın yarattıkları ile. Akabinde Rabbi ile iyi olması muhtemel sonuç. Kendisiyle ve çevresiyle geçinemeyen kişinin, kullukta zorluk çekmesi pek tabiidir. Yürürken, bir taraftan iş yaparken,  araba kullanırken, arabası olmayanlar dolmuştayken 🙂 İstanbulda yaşayan metro ve tramvaydayken.. uyumadan evvel veya canınız ne zaman isterse dinlenecek güzel dersler. Ağır değil, ciddi odaklanma istemiyor. Hoş, hafif, tesirli, yerinde.

bağlantı linki spotify: https://open.spotify.com/show/2UxRLgKXf68EbQUTSeGbb0?si=4ef059aeaae44094

bağlantı linki youtube: https://www.youtube.com/watch?v=eMJqjHuaAhY&list=PLvZiKlKE3Pgvn2NjiuNBwCFtAG8YD73tE&ab_channel=TDVKAGEMIstanbul

Minhacu’l Abidin – Nureddin Yıldız

Geçen yıl başladığım bu derslere iyi ki iyi ki ama iyi ki Rabbim ikram etmiş de başlamışım. Meğer ben nasıl da nefsimi ve şeytanı tanımıyormuşum. Hayret ettim. Bilmediğim çok fazla husus öğrendim, devam ediyorum. İhya’nın krokisi diye nitelendirilmiş bu eser. Gazali’ye Allah rahmet etsin. İmanıyla kıvrak zekası birleşince öz ve dopdolu bir kaynak daha bırakmış bize. Eserin kendi dili Arapça. Nureddin Hoca her ders çevirerek açıklayarak gündelik örneklerle ve geçmiş âlimlerin sözleriyle, ayet ve hadislerle zenginleştirerek anlatıyor. İyi ki var! Hakikaten bizler kalbimizi de tanımıyoruz. Elimde olsa bütün Müslümanlara dikkatle dinletebilmek isterdim. İlk 5 ders giriş mahiyetinde, ilerisi çok daha dolu ve güzel, haberiniz olsun. Zaten yaşamak da böyledir. Tavsiyemiz bu dersin not alınarak dinlenmesi yönündedir amma not alamıyorum diyerek vazgeçmek yerine yolda izde bayırda yaylada trafikte dinleyin dinleyin dinleyin!

ders linki: https://www.youtube.com/watch?v=028EWHkMRUI&list=PL3P7x9qFB3oVkkOIGxpuV3k7FVoNfMRDY&ab_channel=SosyalDokuVakf%C4%B1

Yusuf Sûresi Tefsiri- Nouman Ali Khan

Yusuf Sûresi’nin tefsiri yapılan bu derslerde, her ders ciddi şekilde psikolojik analizler bizi bekliyor. Olayların nedenleri, süreçleri; Allah’ın bize baktığı açı ve hikmetinin sebepleri bütün ayetlere ince ince işlenmiş. Muazzam bir sure. Ruhu, kalbi, fikirlerin nasıl ortaya çıktığını, kaderin detaylarını, iffetin muafazasını kendimizi tanımayı lokma lokma gerçekleştiren sure, Nouman Hoca’nın anlatımıyla daha da bereketli hâle geliyor. Özellikle gençlerin başlamasını yürekten murad ederim. Manüpilasyon nedir, algı yönetimi nedir, şeytan ne kadar sabırlıdır ve tuzakları nelerdir, bu dersler ile hayret ederek öğrendim, öğreniyorum. Sihirli bir değnek beklemek yerine hayatımızı baştan sona ihya edecek Kitaba yönelmeli. Genç Müslümanlar sitesinde videoların altında derslerin pdf hâlleri de olmalı. Bana göre dinlemek kendimce not almak daha keyifli ama sizin paşa gönlünüz nasıl isterse öyle istifade edin.

ders linki: https://gencmuslumanlar.com/yusuf-suresi-tefsiri-1-bolum-nouman-ali-khan/

Ahmed Bin Hanbel- Dizi

İzledikten sonra Ahmed Bin Hanbel’e meylim ve muhabbetim öylesine arttı ki zaman zaman baktığım boşluklarda onunla sohbet ettiğimi düşünürüm. İslami film ve dizilere genellikle kalitesiz oldukları için hep mesafeli olmuşumdur. Ancak bu dizi ve Hz. Ömer dizisi algımı tümüyle kırdı. Hem çekimlerin hem sesin hem de kurgunun kalitesi müthiş. Her bölüm benim için bir ders ve şifâ olmuş ufkumu genişletmişti. Not alarak izlemediğime üzgünüm. İkinci seferi öyle yapacağım, ömrüm olursa. Ailecek izlenebilecek muazzam bir dizi. Tarih bilgimizi desteklemek adına da faydası yüksek. Kendinize bir hediye vermek isterseniz, bu diziye başlamak çok şık olur. Dizinin en sevdiğim sahnelerinden birini aşağıya iliştiriyorum:

dizi linki: https://gencmuslumanlar.com/imam-ahmed-bin-hanbel-dizisi-arapca/

Nihayet- Dergi

Cânım Nihayet! Durun hemen romantik bir şey zannedip kaçmayın. Derginin her ay bir konusu olur, onun etrafında şekillenen yazılarla kültürel olarak insanı zenginleştiren, dünyadan da haberdar eden içerikler bizi karşılar. Güzel olan diğer tarafı, gereksiz ağdalı bir dil kullanılmadan, incelikle yazılan metinler insanı bilgilendirirken dinlendiriyor. Her sayıda her yazı elbette beni vurmuyor ama mutlaka iyi ki okudum, dediğim metinler oluyor. Kendisini geliştirmeyi sevenler için dergi takip etmeyi çok kıymetli buluyorum. Gönülden bir tavsiye de Nihayet oluyor!

abonelik linki: https://www.birlikte.com.tr/nihayet-yillik-abonelik

web sitesinin linki: https://www.gzt.com/nihayet

İnsan ve Şeytan- Sâmiha Ayverdi- Roman 

Sâmiha Hanım’ın romanlarıyla bu kitabı okuyarak tanıştım. Bana utanç ve üzüntü olarak yeter. İsminden mütevellit İslâmi bir içeriktir diye düşünmüştüm. Ancak bu kadar kısa izah edilecek bir kitap olmadığını, Sâmiha Hanım’ın yazdığı eserin tek bir pencere açmayacağını anlamış oldum. Eğer insanlara tek bir roman okutma şansım olsaydı, bu  kitap olurdu. Hem dilin berraklığı hem konu bütünlüğü ve akışı insanı hakikaten mest ediyor. İç âlemlere dair yapılan tahlillerin çeşitliliği, derinliği en çok etkilendiğim hususlardan. Ne desem eksik kalacak. En iyisi alıp okumanız!

kitaptan alıntılar:

”Aynada bir parmak izi dahi leke sayılır; o, bir nefesten bile buğulanarak cilâsını kaybeder; gönlümüz ki aslında bir aynadan daha cilâlı olması lâzım gelirken, onu, benliğimiz, gurürumuz, kibir ve ceberütumuz çamuriyle sıvayıp hassalarından, asli istidâdından uzaklaştırıyoruz.”

”Bilirsin ki, bana zevk, tenhâlık ve kendimle kalmaklıktır. Keşke bu dünyâda ne bir kimseyi bilseydim, ne de bir kimse beni bilseydi.”

“Şeytan niçin yaratılmıştır diye düşünebilirsiniz. Ziyarete gittiğiniz evin önünde havlayıp sizi bırakmayan köpeği düşünün. Ne yaparsınız? Evin sahibini çağırırsınız. Onun gibi, şeytan da bu mevcudâtın sahibine iltica etmeniz için vardır.”

”Dilerim hiç kimse etrafını faydalandırdığı için övünmesin; zîra pusuda bekleyen öyle örtülü ve sinsi kötülüklerimiz var ki, ilk fırsatta endâmını meydana vuruyor. Hem öyle bir dehşet ve azametle ki, bizi, iyiliklerimizle beraber tek lokma yapıp yutuyor.”

”Bakıyorum da dünyâda her mevcut, bir kelime.. Ağaç, dediğimiz zaman anladığımız mânâ başka, çiçek dediğimiz zaman anladığımız mânâ başka, masa, iskemle, soba, hâsılı her kelimenin delâlet ettiği ayrı bir mânâ var. İnsanlar ve bütün mevcüdat da böyle.. Her insanın, her mevcüdun kelimesine ayrı ayrı mânâlar yerleştirilmiş. Her varlık ve her insan bir çeşit mânâya delâlet eden kelimeler… Ve bütün bu kelimeler bir araya getirilince ölümsüz bir eser meydana çıkıyor. Fakat nasıl ki ümmi kimseler için, değil yüksek eserler, alfabe bile hiç bir şey söylemezse, mânâ lisânının câhilleri için de kâinat kitabını okumak ayni derecede imkânsızdır.”

Hangisini seçsem, seçmediklerime haksızlık. Baştan sona her sayfası dopdolu bir kitap. Sindererek tadını alarak okumalı. Düşünerek, yüzleşerek..

kitap linki: https://www.kitapyurdu.com/kitap/insan-ve-seytan/63736.html

 

 

 

 

 

Yorum yap