Faydalı ve Özgün 10 Hediye Tavsiyesi

Faydalı ve Özgün 10 Hediye Tavsiyesi

Merhabalaar pencere ashabıı!

Hediye oldum olası beni keyiflendiren işlerden biri olmuştur. Ancak hediye deyince aklınıza hemen mağazaların veya linklerin gelmesini istemem. Nezdimden hediye, düşünülmüş ve kişinin hakikaten istifade edebileceği, ona mutluluk veren ve ahiretine de zarar vermeyen ve de mümkünse dünyasına da ahiretine de fayda veren türden olmalı. İşte bütün bunları gözeterek sizler için bazı seçenekleri derlemek istedim.

1. Onun adına veya rahmetli olmuş bir sevdiği adına hayır yapmak, bağışta bulunmak.

Düğün hediyesi, doğum hediyesi, özel günlerde veya içinizden her geldiğinde.. Ne alsak, diye düşünmek yerine gerçekten bir açığı kapamak ne güzel olmaz mı? Bunu birçok sayfayla veya bizzat elden yapabilirsiniz. Sayfa linki bıraktığım Yetimler İçin Elele bunlardan biri. Şöyle kartlar da hazırlıyorlar:

https://www.instagram.com/yetimlericinelele/

2. Gün Beklemeden Keşfedilen Hediyeler

Hediye için bir gün bekleme beyhudeliğini terk eder ve sevdiklerimize dikkat kesilirsek, daha yakından tanıma imkânı buluruz. Böylece, onların seveceği şeylerle karşılaşınca alabiliriz. Bu kişiden kişiye zevkten zevke değişir. Bir çikolata da olur, kurşun kalem de. Ölüm her an yaklaşıyorken, birbirimizi sevindirmek için özel günleri beklemek niye? Benim için kıymetlisin, diye aramak; iyi ki varsın, demek; diyemiyorsak yazmak, hayır duada bulunmak en güzel hediye seçeneklerinden biridir.

Kişinin zevkleri, çalışma alanı, ilgi duyduğu şeyler neyse dikkatle gözlemlemek, bir yerde bir şey hoşuna gitmişse aklımızın köşesine kaydetmek, sonra da imkân bulunca yerine getirmek. gitmek istediği bir yere götürmek.. Alın size mis gibi hediye! (Kastımız illâ bir mekân değil, yürünecek güzel bir yoldan âlâ hediye olur mu?)

3. Gece namaza kalkıp hususi o kişinin derdi, muradı, arzusu, hayrı için dua etmek.

Bir insana verilecek en büyük hediyelerden biridir dua. Onun bilmesine lüzum yok; duamız sürsün, kalbi ferahlasın, yolu açılsın. Kim bilir sebep sizin duanızdır..

4. Sevdiklerimizin ailesini, ehlini, sevdiklerini ziyaret etmek.

Arkadaşımız belki de ailesini her an göremiyor ama diyelim ki biz yakınız. O hâlde gitmeli. İşleri varsa görmeli, gönülleri hoş tutmalı. Vefât etmiş kimselerse.. kabirlerine ziyareti eksik etmemeli. Biz biliyoruz ki seven sevdiğinin sevdiklerini de sever. Bu hediyenin içine yeni anne olmuş hanımları ziyarete gidince yakınlık seviyemize göre ev işlerini yapmayı da dahil edebiliriz. Anneler, çocuklarıyla ilgilenmek ister. Bedenlerinin kuvvetli kalabilmesi için elimizden gelen desteği verelim , akıl vermeyelim; ünlü düşünür Tarkan’ın da dediği gibi; vereceksen sabır ver vereceksen huzur ver.

5. Sevdiklerimizin niyetiyle Kur’an’ı Kerim alıp talebelere ulaştırmak.

Türkiye’de böyle bir güçlük yok ancak diğer ülkelerde Kur’an bulmakta zorluk çeken çok çocuk, insan var. İhh güzel bir aracı olabilir. Sitelerinde birçok yardım seçeneği mevcut. Onlar her bir harf okudukça size de hediye ettiğiniz kimseye de hayır yazılır.

6. Hediye almak istediğimiz kişinin ilgi alanına uygun kaliteli bir dergi seçip yıllık abonelik yaptırmak.

Bu seçenek benim favorilerimden ve de niyetinde olduğum hediyelerden. Düzenli dergi takibiyle dünyadan, kültürel faaliyetlerden ve birçok farklı insanın kaleminden haberdar olmak; farklı konularda yeni bilgiler edinmek kolaylaşıyor. Severek ve bolca istifade ederek takip ettiğim dergilerin isimlerini ve satış-abone sayfasının linkini bırakıyorum:

1-Nihayet

2-Lacivert

3-Teklif (Yeni bir dergi henüz edinmedim ama merak ediyorum. Tarih konulu bir dergi, meraklısına; içeriğin kaliteli olduğunu düşünüyorum)

https://www.instagram.com/yetimlericinelele/

7. Misafirliğe giderken evde özenle yaptığımız komposto, reçel, marmelat, ekmek vb yiyecekleri güzelce paketleyip götürmek misler gibi bir hediye seçeneği olabilir.

 

 

 

 

 

 

Çalışan birilerinin evine gidiyorsak ve samimiyetimiz çoksa, çorba veya sulu yemek pişirip sıcakken kavonazlayıp işten aç döndükleri akşamlar için bir kolaylık da sağlayabiliriz.

8. Son zamanlarda online pek çok eğitim ve sertifika programları artış gösterdi. Üstelik hayli kaliteli eğitmenler ile içi dolu programlara ulaşmak mümkün. Eğer eğitimle, herhangi bir konuda öğrenmeyi seven, sanatın bir koluyla ilgilenen veya ilgilenmek isteyen yakınlarınız varsa, o konuda verilen eğitim programlarının ücretini ödeyebilir, kaydını oluşturarak nefis bir hediye sunabilirsiniz! (Tabii önce karşı tarafın programını ve boş saatlerini öğrenmekte hayır var 🙂 )

Bu alanda takip ettiğim sayfaların linkini aşağıya bırakıyorum:

https://www.netyazi.com/

https://www.instagram.com/rebiakademi

9. Bana göre iyi bir tiyatro oyununa veya sergiye alınmış biletten daha güzel pek az hediye vardır! Tabii işte kişiye göre değişir ama bu penceredeyseniz ortak noktalarımız var demektir 🙂 

Hatta kültür sanat etkinlikleri kapsamınca ücretsiz pek çok etkinliğe, sergiye, tiyatro ve filme ulaşmak da mümkün. Şehrinizin belediyesine ait siteden bilgileri takip edip biraz uzun kuyrukları bekleyip yer ayırtabilirsiniz. Tabii burada muhatabınızın neyi seveceğini bilebilmek.. esas maharet!

10. Elbette lezzetli ve ruhu doyururken mest eden ve de uykusundan uyandıran kitaplardan bahsetmeden olmaz. Kitaptan hediye mi olur, diyorsanız… sizinle pek uzun konuşamayız demektir. 

AMA AMA AMA her kitap her kişiye verilmez. Kişi mevcut durumundaki algısı neyse onunla duyacağı için her şeyi.. Kitap hediye etmek esasen çok dikkat isteyen bıçak sırtı bir iştir.

*Bir de minikçe iki tavsiye için aşağıya link bırakıyorum. Reklam değil, gönülden tavsiye. Pek hoş bir iki hediye seçeneğiniz daha olsun diye..

https://www.instagram.com/minikcedukkan/

https://www.instagram.com/annemintokalari/

Eveeet, buraya kadar geldiniz mi bakalım? Hepsini geçelim, hediyenin kendisi düşünmüş olmaktır. En azından bu pencerede buluşanlar için öyledir diye ümit ediyorum. Bir sürü uçan balon alıp bayramlarda hastanede yatan çocuklara dağıtmak, cuma günü mahallemizde, çevremizde olan çocuklara sevdikleri abur cuburlardan almak veya kek, kurabiye yapmak, ihtiyarları ziyaret etmek, muhabbet etmek, hiç sahafa gitmemiş çocukları alıp götürmek…. Gönüle dokunmak efenim! Alın size hediye! Ölmüşlerimizi de ziyâret etmeyi, onlar adına sadakalar verip sureler okuyup, dualar edip hediyeler vermeyi ihmâl etmeyelim.

Ben Dilâra, yüzde şaşkın ve sıcacık gülüşler bırakmaya bayılan biri! Onu günün ilk ışıklarıyla açan çiçeklere benzetiyorum. Taze, aydınlık, ışıl ışıl. Yüzünüzde çiçek açtıranlar ve de çiçek açtırdığınız yüzler bol olsun! 

 

Yorum yap