Az Efor Çok Sevap: 1

Az Efor Çok Sevap: 1

İnsan üşengeçliği ile marka yapmış bir varlık, bu kesin! Fakat yaşıyoruz, bunun diğer anlamı: her an ölmeye yaklaşıyoruz. Genellikle her işi aynı anda yapmaya çalışıp, daha düşünürken yorulup hiçbir iş yapmayan canlılar olarak, ziyandayız, zarardayız.

O hâlde her şeyi anda anda düşünüp yapmaya çalışmak sonra da hiçbirini sürdürmemek yerine, tek tek gitmekte belli alışkanlıklar edinmekte hayır var. Rasullullah aleyhisselatu vesselam buyuruyor ki dilde hafif ama mizanda ağır sözler vardır. Yani söylemesi çok kolay ancak hesap anında sana kârı çok. Neymiş onlar:

  • Subhanallahi vebihamdihi
  • Subhanallahi’l azim

Sonrasında yine çok kıymetli olan zikirler:

  • Estağfirullah
  • Elhamdulillah
  • Lailaheillallah
  • Allahuekber

Kendine bir hedef koy, yukarıdaki tesbihatlardan 3 tanesini seç ve bir ay boyunca günde yüz kere çek. Sayısız boş işe ve maalesef günaha ayrılan vaktimiz içinde ateşe döktüğümüz bir tas su olsun. Küçük adımlar büyür, yürümekler koşmak olur derken hayırlı yollara varırız. Hemen şimdi başlamak için hiçbir engel yok, sana senden başka engel yok!

Özellikle hiçbir günahı olmamasına rağmen günde en az yüz kez tövbe eden Peygamberimiz (s.a.v) bizi kendimize getirmeli. Biz bunca günahla değil yüz hiç durmadan tövbe etsek yine az. Ama Allah’ın rahmetine sığınıyoruz, Rabbimizin az da olsa devamlı olan ameli sevdiğini biliyoruz.

O hâlde bizler de günde en azından yüz kere ”Estağfirullah” diyelim, ne olur.

Yorum yap