Ablanızdan Nasihatler

Ablanızdan Nasihatler

“Ben 16 yaşımdayım ve bir şeyler yapmak istiyorum ama nerden başlamalıyım?”

Dün gece şöyle bir mesaj gelmiş. Akabinde tavsiye istediğini yazmış bir de bana abla demiş. Orta Doğu ve Balkanlar’ın ablası olarak öncelikle böyle genç kanların heyecanı ve meylini görmek beni ziyâdesiyle mutlu ediyor. Gençlik nereye gidiyor, diye şikayet etmek yerine kendisiyle derdi olan gençlerimizi fark etmek, tutup o güzel niyetlere sarılmak gerek.

Öncelikle o kardeşimi ve bu gayret içinde olan veya olmasa bile içinde bu potansiyeli taşıyıp farkında olmayan bütün güzel kardeşlerimi muhabbetle kucaklıyorum.

Ablanız sizi yaratana kurban olsun. Sırtınıza havlu ayağınıza terlik gece yatmadan evvel ballı süt sunsun size bıkmadan. Siz yeter ki daha iyi bir insan olmak isteyin. O hâlde genel birkaç hususu ona ve  nasihate daima muhabbet duyanlara naçizane bir liste bırakıyorum:

 1. Mutlaka namazı hayatına al. Bir taraftan bazı günahlara devam ediyor olsan bile örtülü ol veya olma hiç fark etmez namazı hayatına al ve ona kıymet ver. En değerli şeyi taşır gibi taşı başını secdeye. Oraya inan, sığın.
 2. Mutlaka her gün Kur’an oku. Düğün, tatil, ölüm, sınav, hüzün, sevinç hiçbiri alıkoymasın. Sayfalarca olması şart değil. Ama Kur’an açılmamış günün olmasın. Bunu su içmek gibi alışkanlık edin. Kendini onunla besle. Arar hâle gel.
 3. Önce meal sonra tefsir ile tanış. Büyüklerle daima istişare et artistlik yapma, söz dinle. Akıl akıldan üstündür, tecrübe pek büyük bir öğüttür; dinle. Sıkılmak, pişman olmaktan iyidir, unutma.
 4. Anne baba duası al. Biliyorum sinirlerin kolay zıplıyor şimdi ama onu kontrol edecek güç sende mevcut. Lütfen, onları kırma. Bazı anne babalar, anne baba olmaz; doğru. O zaman üslup ile geri çekil. Veli olan da Vekil olan da Allah’tır, O, insana yeter. Kötülüğe kötülükle cevap verme. Seni kıran, inciten insanlara benzeme.
 5. Boş söz ve dedikodu kalbine oyuk açar. Güzellikleri görmene engel olur. Baktın dedikodu var tak kulaklıkları. Bağlantını kes. Kimse ama kimse hakkında konuşma. Bu dediğimi iyi belle. Kolay gözükür ama büyük iştir.
 6. Güzel olmayan hiçbir davet Allah için değildir. Hakkı söylemek kadar onu güzel söylemek de önemli. Kılıcını kınına sok ve gülümse. Kek kurabiye yap, ikrâm et. En güzel tebliğ sevgi ve hâl ile olur.

Ancak Allah’ın sınırına gelince kimse ve hiçbir hatır için taviz verme. İraden, çizgilerin demirden sert olsun. Daima Allah’ı tercih et. Taviz tavizi getirir, hep hatırla.

 1. Akrabaların seni aramasa da sen ara sor. Bayramlaş hatırlarını sor. Sabırla dinle. Onları hoş tut. Asla bir tartışmaya girme. Çok geriliyorsan içinde birikenleri bir deftere yaz, kalk yürü. Kalktığında rahatlamış olacaksın. Ne yap, yap; tartışma. Ancak kendini ufalatma da.
 2. Yolda yürürken gökyüzüne ağaçlara çiçeklere kuşlara ve insanlara selâm et ve gülümse. Ama böyle sıcacık gülümse. O zaman onların sesini duyacaksın için dolup taşacak. Lütfen, bir dene.
 3. Şükrü alışkanlık edin. Her sabah uyandığın için şükret ve gece kendini hesaba çek. Hareketlerine bak; hislerine, söylediklerine ve sustuklarına. Yanlış olanları düşün, mümkünse o gece en geç ertesi gün düzeltmeye bak.
 4. Peygamberimizin (s.a.s) günlük zikirlerini yavaş yavaş öğren ve alışkanlık edin. Mutlaka her gün çektiğin zikirler olsun, mutlaka.
 5. Bir taraftan hadis okumaları yapabilirsin. Tavsiyem okuduklarınla ilgili mutlaka not al. İnan söz uçacak. Ama seneler sonra dahi o yazılar kalacak ve sana iyi gelecek. Yazmaya üşenme, yaşamaya da..
 6. Kırk şeye budaklanma. Başladığını bitir. Yavaş ama kararlı ilerle. Unutma büyük şeyler bir sürü küçük şeyin birikmesiyle olur. Bırak, çok yavaş olsun yeter ki yerleşsin. Sakin ol.
 7. Sağlıklı beslen vücuduna iyi bak kahvaltıyı ihmal etme gece yemek yeme. Tamam hadi arada olur. Şimdi sağlıklı bir düzene alışırsan ileride çok rahat edeceksin ve daha dinç olacaksın.
 8. Sporu en azından yürüyüşü hayatına al. En az 1 saat her gün yürü. Yürürken düşün tefekkür et. Nimetlerini düşün iç âlemini düşün ve dış âlemi seyret. Tabiatı oku.
 9. 15. Kimselerin bilmediği iyiliklerin olsun. Sadece Allah bilsin. O gizli ameller senin artı puanların olacak. Daima hayır dua almaya bak. Hiçbir iyiliği küçük bilme, her birini fırsat bil.
 10. Sevdiğin şeylerden infak etmeye alış. Sevgi, hoşgörü ve sabır da bunların içinde olsun.
 11. Her gün veya her hafta bir kelime öğren anlamını not et kısaca bu ufkunu açacak.
 12. İlmi kitaplar yanında roman oku. Bu seni derinleştirecek. Aynı zamanda köşe yazarlarını takip et. Kültürel olarak kendini geliştir. Mutlaka büyük şairleri ve şiirleri bil. Tarihinden de haberin olsun. Gündemi kısaca kurcala, içinde boğulma, esas haberler Allah’ın haberleridir, unutma.
 13. Kendini tanı ve sakince inşâ et. Sevdiğin şeylere kıymet ver. Kendine güzel muamelede bulun. Sor, benim için önemli olan ne, onu bul ve sıkı tut. Kendine bir dost eli uzat, hiç bırakma.
 14. Yaşlılara hürmet et onları sevindir mutlu et sürprizler yap yüzlerine ışık düşür. Ayda yılda bir olmasın. Belli bir düzenle bunu sürdür.
 15. Çocuklara dokun onlara izler bırak. Seni hatırlatacak izler. Güzel anılar bırak.
 16. Duygularından utanma. Neyi neden hissettiğini anlamaya çalış. Kendine merhamet et. Zaman tanı. Çözmek için gayret et.
 17. 23. Sana hakkı söyleyen bir dostun, büyüklerin olsun. İşine gelse de gelmese de onu dinle. Tecrübeye itimad et. Her şeye palazlanma. Dünya gördüğün o küçük açıyla sınırlı değil, Daha neler olacak neleer..
 18. Haklı da olsan tartışmaktan sakın. Unutma, haklı ve galip olmak mutlu ve huzurlu olmaya yetmez… Peki, çok güzel kelimedir; daha sık kullansana!
 19. Kimseye kin tutma. Affet. Affın kalbine yerleşmesi için dua et. Çok dua et. Hep dua et.
 20. İnsanların dertleri ile dertlen. Kendi canın gibi koş, yardım et, hayatını sadece kendi zevk ve dertlerinde geçirme, bu seni bomboş bir insan yapar. Diğer yandan gayret etsen de unutma her şeyi halledemezsin…. Burada yine dua.
 21. Kendini sakın suçlama. Hata payın var günah insan için. Düşeceksin belki bin kere. Yeniden kalk ve temizlen. Bak pırıl pırıl olacaksın.
 22. Peygamberleri yavaş yavaş tanı. Dualarını öğren hayatlarını oku. Her okuma sana başka bir okumanın kapısını açacak. Yeter ki sabırlı ve sebaatkâr ol.
 23. Bütün insanlar birbirine muhtaçtır. Bunu unutma ve bundan utanma. Elini uzat, sana uzanan eli de tut.
 24. Güzel bir ölüm ve yaşam için dua ve gayret et. Kendini sev ama sakın kendine tapınma, yaşamın sana sunduğu öğrenme fırsatlarını gör. Başına gelen her şeyin bir sebebi var. Lütfen lütfen lütfen acele etme…!
 25. Allah ile dost ol. O’nunla konuş O’na anlat. O’na tutun. Ve O’nun sevgisinden asla şüphe etme. İçini bununla doldur.
 26. Doğmamış ve belki hiç doğmayacak çocukların için şimdiden dua et.
 27. Dünya hayatı içinde kendini geliştir. Akıllı donanımlı ve yaptığı her işi en iyi şekilde yapmaya çalışan bir insan ol.
 28. En büyük hedefin iyi bir insan olmak. Allah’ın tarif ettiği iyilikle dolu bir insan. Unutma, sevmek bu dünyadaki en güzel şey. İşlerini ibadetlerini sevgiyle ve elinden gelen en güzel şekilde yap. Sevmeye gayret et. Sevgisiz kalpler için dua et.
 29. Her yaşının tadına var. İçine sinmeyen içini bulandıran her şeyden uzak dur. Şüpheli işleri terk et. Kalbindeki uyarı sistemini dikkate al yoksa bozulur.
 30. Kesinlikle severek yapacağın bir meslek seç. Ruhuna uymayan bir bölüm okuma. Mümkünse bırak baştan oku. Etraf işini sevmeden yapan asık yüzlerle dolu. Kendine eziyet etme. İmkânsız yok, gayret etmemek var unutma.
 31. 37. Sanatın bir dalıyla mutlaka ilgilen. Ruhunu incelt..
 32. Sana Allah’ı hatırlatan insanların peşine düş sakın bırakma. Seni günaha sevk edenlerden kaç kaç kaç. Ama kimseyi yargılama, aşağılama. Üslupla geri çekil.
 33. Bazen çok zor olacak ama.. umut etmeye devam et. Her koşulda… Unutma yarın ne olacağını hiçbir zaman bilemezsin.
 34. Duanın ve sadakanın kader üzerindeki tesirine inan. Olana şükret olmayana hamd et.
 35. Bir yol arkadaşıyla yürümek ve çoluk çocuğa karışmak elbette müthiş bir nimet. Benim de burnuma ara ara bebek kokusu geliyor. Fakat evlenmeyen mutsuzdur diye inanmak ve sürekli beyaz atlı prens veya güzeller güzeli bir prenses beklemekle hayatı geçirmek, tadını azaltır. İnsan, kendisiyle de çok keyifli yollara çıkabilir. Kendi içinde de tamamlanmış hissedebilir. Seni eksiltecek, duymayacak, ufkunu genişletmeyecek, kalbini hafifletmeyecek biriyle sadece evlenmiş olmak için lütfen evlenme.

İş değişir, yüz değişir, ev değişir; ruhunu seçemediğin biriyle sadece bu maddeler sebebiyle lütfen evlenme. Namazsız biriyle, hak yiyen biriyle, yalanı kolay gören biriyle masaya bile oturma. Lütfen, büyüklerini dinle, tecrübeye ehemmiyet ver.

Seni daha iyi bir insan olman için teşvik edecek, kendisi de içinde iyiliği benimsemiş, farzları ve gelişmeyi evlenmeye ertelememiş bugününü inşa etmiş biriyle karşılaşırsan eh bir çay için bakalım.

Sadece dindar diye veya sadece kültürlü diye evlilik yapılmaz. Dengini bul, mükemmeli arama. Kusurlarını bil, Kaf Dağı’ndan in. Kimseyi küçümseme ancak kendi değerini de görmezden gelme. Ah bir de, nişan nikah değildir, sakın unutma.

Dediğim gibi, evlenmek elbette doğru kişiyle müthiştir. Fakat sadece ‘olsun’ diye evlenilmez. ‘Düzelir’ diyerek evlenilmez. Yetişkin bir insanı yeninden yetiştirmek için evlenilmez.. Sen kendini eğitmeye hep daha iyi bir insan olmaya çalış ve bugünü hakkını vererek yaşa, evlilik ihtimaline bağımlı olarak kendini geliştirmeyi erteleme. Gerisi nasip, kısmet. Evli olmamak daha az mutlu olmak demek değildir, aklında bulunsun.

Yorum yap

1 yorum
 • Altından daha kıymetli bu nasihatler için teşekkür ederiz Dîlara ablacım 🌷

  Seni çooook seviyoruz, sen bizim manevi ablamız oldun💖.Rabbim dualarını kabul etsin ve seni hayırlı insanlarla karşılaştırsın .