Yusuf Suresi Giriş Dersleri 2

Yusuf Suresi Giriş Dersleri 2

Allah’tan gelen vahiy bazen duygularımızla savaşır. Kur’an-ı Kerim’de bir emir vardır, sen de onun hak olduğuna iman ediyorsundur kesinlikle. Ama onu yapmak senin için çok zordur. Kalbini alt üst eder bu emir. Bunu yapmakta çok zorlanırsın. Hislerimizin vahiy karşısında ezilmesi gerekir. Kimse bizi Allah’tan daha fazla sevip düşünemez. Allah bizim tüm duygularımızı terbiye etmek, onları ezmek istiyorsa daha güzel şekillendirmek istediği içindir.

İyi bir poğaça yapmak istiyorsanız hamuru çok güzel yoğurmanız gerekir. Farklı yoğurma biçimleri var. Neden? Bütün malzemeleri iç içe geçsin iyice özümsesin güzelce mayalanabilsin diye. Duyguların ezilmesini de bu hamur yoğurma işine benzetebiliriz. Her şeyin yeterince iç içe geçmesi için önce insanın ezilmesi, biçimini kaybetmesi, zorlanması bir hamura dönüşmesi gerekebilir. Sonra Allah onu şekillendirir. Ve dikkat ederseniz iyi yoğrulmamış bir hamurdan iyi bir ekmek, poğaça ya da kurabiye; hiçbir şey elde edemezsiniz.

Malzemeler tam olarak iç içe geçmiş güzel yoğrulmuş ve beklemiş bir hamurla çok güzel ürünler elde edebilirsiniz. Duyguları doğru şekilde ezilmiş, iradesini kullanmış, nefsini ezmiş Allah’a boyun eğmiş bir insan, o ruhla devam ettiği ettiğinde doğru kararlar verir çok daha güzel işler ortaya koyar, dünyaya hayatında kendisinden beklemediği şekilde iyiliklerin başlatıcısı olabilir. (Tamamı için aşağıdaki pdf ‘i indiriniz)

Yusuf Suresi Giriş Dersleri 2 Dilâra Tekin

Yorum yap