Yusuf Suresi Tefsiri: Giriş Dersleri 1

Yusuf Suresi Tefsiri: Giriş Dersleri 1

Yusuf Suresi Giriş Dersleri 1- Dilara Tekin

 

Yusuf kelimesi ‘’esef’’ten geliyor. Esef ‘hüzün ve keder’ demek. Aslında Yusuf’un (as) kendi isminin anlamı hüzünlü, kederli, esefli olan demek. İnsan hakikaten isminden de bir pay alır kaderinde. Yusuf aleyhisselamda da öyle olmuş. Yusuf’un (as) çok zorlu, kederli bir hayatı var. Surenin Resûlullah’ın (sav) da en hüzünlü olduğu yılda gelmesi hikmetle seçilmiş.

Yusuf kelimesi İbranice kökenli bir kelime. Bu sureyi anlamak için önce Hz. İbrahim’i tanımamız lazım. Neden ben bu temellendirmeye geri döndüm de suredeki ayetlere devam etmedim? Çünkü bu giriş kısmında eğer dikkatinizi verirsek, Hz. İbrahim ve Hz. Musa hakkında çok ciddi bilgiler edineceğiz.

Peygamberler birbiriyle gerçekten zincirlenmiş halkalar gibi. Birini diğerinden ayıramıyoruz. Muhammed Emin Yıldırım hocamız dersinde çok güzel bir örnek verdi. ‘’Resûlullah (sav) upuzun bir zincir halkasının en sonuna gelen bir halkadır. Onun öncesinde upuzun bir silsile var. Evet, biz Resûlullah’ı (sav) çok seviyoruz. Bilmeliyiz ki o çok uzun bir mirasın en son tamamlayıcı bir parçası. Onun öncesindekileri de bilmemiz lazım ki  Resûlullah’ı (sav) doğru bir yere koyabilelim. Biz peygamberlerimizi tanımadığımızda kendi peygamberimize karşı da doğru yaklaşamamış olacağız.’’

Yorum yap