Yasin Sûresi 1-5 Ayetlerin Tefsiri

Yasin Sûresi 1-5 Ayetlerin Tefsiri

Yasin Suresi 1-5 Ayetlerin Tefsiri- Dilara Tekin

‘’Yâ Sin. Vel Kuranil Hakim’’

”Allahu Teala, hakîm kelimesiyle Kur’an’a yemin ediyor surede. Yemini, ancak çok önemli bir hakikat ilan edeceği zaman kullanır. Buradaki yeminden sonra, Kur’an’ın çok yükseklerden, yücelerden, göklerden, semalardan indiğini ispat edecek Müşriklere. Ve O’nun çok saygı değer bir kitap olduğunu kanıtlayacak ‘Hakîm’ kelimesiyle. Hakîm’in üç anlamı vardır:

  • İlim dolu
  • Hükmeden
  • İhkâm

İhkâm oluşu harika derecede birbiriyle örüntülü bağlantıları olması demektir. İlk anlama dönersek, İlimden kastımız Kur’an’da bütün insanları ilgilendirecek bilgiler mevcuttur. Örneğin kimi coğrafyadan etkilenir, kimisi daha entelektüeldir. Kimi bir hayvanın yapısıyla, çiçeklerle ilgilenir, kimisi ise matematik. Herkesin ilgi alanı farklıdır. Elbette herkesin imtihanı da farklıdır. Hayatındaki sıkıntılar da farklıdır. Bana dert gelen sana çerezdir. Başkasına çerez gelen öbürüne çok ağır bir derttir. Fakat Kur’an’ı hangi insan okursa okusun bir yerinde muhakkak der ki: ‘’Ya burada benden bahsediyor. Benim sıkıntımla ilgili bir şey var burada.’’

İnsan ömründeki yelpazede, ömrü tamamlanana dek Kur’an’daki bütün ayetlerle bir şekilde muhatap olur. Çok mucizevi bir şeydir. Bütün ayetler hayatımızın bir döneminde muhakkak bizi ilgilendirir. Bizim üzerimizden, arkadaşımız üzerinden, komşumuz üzerinden o ayetin hak olduğuna, lazım olduğuna gerçekten iman ederiz. İşte bu çok üstün bir ilimdir. Bunu başka hiçbir kitap yapamaz. Çünkü başka hiçbir kitap bizi beş sene sonra ilgilendirebilecek sıkıntının cevabını sunamaz. Başımıza ne geleceğini bilmiyordur zaten.

Peki, sorunlarımızı nasıl çözümleyebiliriz Kur’an’la birlikte? Öncelikle çok iyi bir Kur’an çalışması yapıyor olmamız gerekir. Yoksa daima Kur’an’dan başka bir yerden cevap arıyor oluruz. Ama Kur’an’daki konulara hâkim olursak cevabımızı nerede bulacağımızı bilebiliriz. Bu konuda benim tavsiyem: Kur’an’da konu taraması yapmak. Google’a yazdığımızda bile birçok güvenilir siteler var. Misal veriyorum ticaretle ilgili ayetler dediğiniz zaman karşınıza bir sürü ayet gelir. Kalp sıkıntısıyla ilgili ayetler, içinde kalp geçen ayetler yazın bir sürü ayet çıkar. Sadece onların ismini not alsanız, bir sene boyunca içinde kalp geçen ayetleri çalışmak istiyorum deseniz dahi kalple ilgili bin bir sıkıntıya dair inanılmaz ilminiz olur bir sene içinde. Böylece kalbinizin çok farklı sıkıntılarında hangi ayetle çözüm bulacağınızı bilirsiniz. Çünkü orada muhakkak bir eylem geçiyordur.

Peki, biz ne yapıyoruz? Çekiliş kitabı gibi, bir sıkıntım var Kur’an’ı açıyorum bir ayet çekiyorum. Kötü bir niyetle değil ama açıp rastgele çekiliş yaparak çözebileceğimiz bir mevzu değil Kur’an. Benim şimdi bir sıkıntım var diyelim açıyorum, rastgele çekiyorum ‘‘aa çok etkileyici’’. Allah böyle yapmamızı istemiyor. Allah Kur’an çalışmamızı istiyor. Kur’an’ı çalışıyor olmamızı istiyor. Çünkü Kur’an yaşam kitabı.”

>>Daha fazlası için pdf dosyasını indirebilirsiniz.

Yorum yap

2 yorumlar
  • Selamun aleyküm güzel yürekli insan. Tefsirin altıncı sayfasına kadar geldim. Elhamdülillah sindire sindire emek verilerek hazırlanmış. Rabbim ilham ve gayretine bereket versin. Ümmeti senin dilinle elinle faydalandırsın amin.