Özgürlük Zannettikleri Kompleks Yığınıdır

Özgürlük Zannettikleri Kompleks Yığınıdır

Eskiden reklamlarda daha sık kullanılan bir ifade vardı ”Anne eli değmiş gibi”. Bu deyim, kalbimizde güven oluşturur ve böylece o ürüne yönelmemizi sağlardı. Anne eli tabiri sadece cümle içindeki kıymetiyle piyasaları etkilerdi. Yine eski Türk filmlerinde çöplüğe dönen eve bir kadın gelince ev çiçek açar o harabe birden parlar, yuvaya dönüşürdü. Benzer bir ifade duyardık: Kadın eli değince başka!

Kadın olmak, anne olmak yermek veya aşağılamak için değil yüceltmek için kullandığımız tabirlerdir. Sağlıklı bakmayan insan her hususta aşağılamaya ve ucuz sözler etmeye müsaittir. Erkek veya kadın herkesi aşağılayacak bir sebep bulan insanlar vardır. Onların ahmaklıkları sebebiyle yeri ve kıymeti olan değerlerimizi terk etmenin kime ne faydası var?

Gerçekten, yaratılış itibariyle erkeğe göre ve kadına göre olan zevkler, işler, durumlar vardır. Bunu bir kompleks sebebi hâline getirmek, özgürlük adı altında sunulan bir ezilmişlik sendromudur. Son zamanlarda giderek yaygınlaşan söylemlerden bir kaçı ”Makyaj, oje sadece kız işi değildir” Affedersiniz, anlayamıyorum?

Elbette makyaj da oje de kız işidir. Bunun böyle olması kız olmayı aşağılamak değildir. Neden kızlara ait olan her şeyin erkeklerin de kullanması gerektiğine dair aptalca bir fikir dönüyor?

Her birey kendi temel ihtiyaçlarını giderecek kapasitede olmalı, burası tamam. Bir erkeğin karnını doyurabilmesi meziyet olmadığı gibi bir hanımın mesleğini eline alması da zorlukları aşarak olmamalı. Hem fikiriz. İkimiz de okuyabiliriz, ikimiz de yemek yapabiliriz. Fakat çocuğu kadın doğurur. Erkeğin hayır ben de doğurmak istiyorum gibi bir fikri olamaz. İnekler biz neden uçmuyoruz diye kendilerini tepelerden atmaz. İnek, yürür; kuş uçar, kadınlar çocuk doğurabilir erkekler doğuramaz.

Bununla da sınırlı değil. Birbirimizden farklı olmak neden zenginlik görülmüyor da her iki taraf da aynı şeyleri aynı oranda yapmak zorunda görülüyor? Değilim, bir erkek gibi davranmak, erkeğin sorumluluklarını yüklenmek sonra da bunu özgürlük zannetmek zorunda değilim. Gece 3’de yürümediğim için zincire vurulmuş değilim, çıplak dolaşmamak da bir kadının özgürlüğünü kısıtlamak veya eziklik değildir. Neden özgürlük eşittir çıplaklık diye okuyorlar?? Neden örtmenin özgürlük olduğunu kabullenmezler?

İnsanlar yatak odalarının perdelerini çıkarıp biz özgürüz böyle yaşamak istiyoruz lütfen siz istemiyorsanız diğer tarafa bakın, diyemezler.  Sınırlarımızın olması bizi zavallı değil korunaklı kılar.

Uzun çok uzun konular. Tekrar başa dönüyorum: Anne eli değmesi, kadın eli değmesi cinsiyetçi bir söylem değildir. Ayrıca cinsiyet diye bir hakikat vardır. Erkeğin erkekçe kadının kadınca davranması kadar fıtri bir şey yoktur. Yahu tavşanın zıplamasına kızmak gibi bir şey bu! Biz birer fotokopi makinası olmayı hedefleyip buna özgürlük mü diyeceğiz. FARKLI OLMAK BİRBİRİMİZİ TAMAMLAMAK TÜMÜYLE İNSANCA.

Bütün bu farklılıklar hayatımızı renklendiren, güzelleştiren zenginliklerdir. Bırakalım erkekler erkek olsun kadınlar kadın. Bırakalım kadınlara has hâller bulunsun, erkeklerin erkeklere has.. Bırakalım farklı keyiflerimiz, zevklerimiz, fikirlerimiz olsun. Oturalım danışalım birbirimize ışık tutalım. Işığın tonuna kadar eşit olma manyaklığını bi bırakalım. Şiştik!

Koltuğu kaldıramamak beni bir kadın olarak zayıf kılmaz. Erkeğin kadınca bazı detayları her an algılayamaması onu aptal yapmaz. Başka konuları başka açılarla anlar birbirimize pencerelerimizi açarız. Bahçelerimizi ekeriz böylece yeşeririz. Mesele kimse kimseyi kurutmasın. Kimse kimsenin meyvesini taşlamasın. Mesele saygıyla hürmetle yönelen ve haddi bilen duruşlarımız olsun.

Lütfen, herkes kendisi olsun. Adamlık da kadınlık da mis gibi iki haslet. İkisi de temel de zaten insan olmak zorunda. İnsanlığımızın üzerine cinsiyetimizin gereklerini inşâ etmek kadar doğal ne olabilir? Anne ve baba elbette çocuğu ortak bir sorumlulukla büyütür ancak ikisi de kendi koşul ve zihin yapısıyla anlar yavrusunu, işte bu yüzden zaten birbirimize ihtiyacımız var. Yahu bütün kadınlar erkekler gibi olsa kadın eli dediğimiz o incelik zarafet ortadan kalksa güzel mi olacak gerçekten? Erkekler hasletlerini kaybedince biz mutlu mu olacağız.. Yapmayalım.

Yapmayalım.

Yorum yap