2- İnsan Allah Katındaki Değerini Bilebilir mi?

2- İnsan Allah Katındaki Değerini Bilebilir mi?

Bu sorunun cevabını şu veciz sözlerle verelim:

Sahabe Efendilerimizden biri, Peygamber Efendimiz (sav) ‘e sordu:

Ya Resulallah, Allah katında makbul olup olmadığımı nasıl anlarım? Efendimiz (sav) buyurdu ki:  ‘’Ahiret işi sana kolay gelir, dünya işi zor gelirse, bil ki sen iyi hâl üzeresin. Ahiret işi zor, dünya işi kolay gelirse, bil ki durumun kötüdür.’’

Maalesef öyle bir haldeyiz ki; dünya turu atma imkanımız olsa koşarak gideriz, sabah namazına kalkmaya gelince alarmı erteleriz, yatsı namazını kılmaya kalkarken kırk takla atarız. Rabbim cümlemize ahiret işlerini kolaylaştırsın. Amin.

İbn Atâullah İskenderî Hazretleri  buyuruyor ki: Allah katında değerinin ne olduğunu bilmek istersen, seni nasıl bir işte bulundurup, neyle meşgul ettiğine bakıver.

Yine İbn Atâullah İskenderî Hazretleri der ki: Her kim Allah nazarında değerini bilmek isterse, kendi nazarında Allah’a ne kadar değer verdiğine baksın.

Elhamdulillah Rabbimizi çok sevmeye gayret ediyoruz. Rabbimizi çok seviyoruz, dersek Allah’ın sevgisinden başka sevgileri kalbimize koymamamız gerekir. Öyle miyiz? Allah’ı çok sevmek demek, nefsin Allah’ın emrinin hilafına istedikleri şeyleri yapamamak demektir. Bizden Rabbimizi sevdiğimize dair delil isteseler ne götüreceğiz? Kaçımız emir ve yasaklarına  tam anlamıyla uyabiliyor? Allah’ı sevdiğimize dair kesin delilimiz ne? Allah’ı çok seviyorsak delili dudağımızın söylemesine gerek kalmamalı. Öyle bir hayat yaşamalıyız ki delilimiz bizzat kendi halimiz olmalıdır. İşte o zaman delilin ne diye sormazlar çünkü sen baştan aşağı delil olmuşsundur.

Yine İbn Atâullah İskenderî Hazretleri’ne nispet edilen bir söz: İyi amelleri işleme fırsatı kaçırdığında üzülmemesi, kötü bir şey yaptığında da pişmanlık duymaması o insanın kalbinin öldüğünün delillerinden birisidir. 

İmam Rabbani Hazretleri buyurmuşlardır ki: Allah sevdiği kulunu rastgele kişiye sevdirmez.

Allah Teala sevdiği kuluna sevdiklerini sevdirir. Çünkü insan gül bahçesinde gezerse gül kokar. Allah’ın sevdiklerini sevenler git gide git gide Allah’ın sevdiği kullara benzerler, onların hâliyle hallenir ki o kulu da Allah’ın sevdiklerinden olsun.

Yazar: Burak Can

İstifade edilen videolar:

https://www.youtube.com/watch?v=6anFSRLgYsI&list=PLns7Jmm7BK81rFCaMjVwcWKys-NluPRsd&index=17&ab_channel=MyMecra https://www.youtube.com/watch?v=KzToAGqSCbI&list=PLns7Jmm7BK81rFCaMjVwcWKys-NluPRsd&index=14&ab_channel=MyMecra

 

Yorum yap