Öz Bakım Üzerinden Hoş Sohbet

Öz Bakım Üzerinden Hoş Sohbet

-Bu yazıda beyler için de bölümler olsa da daha ziyade hanımlara yönelik bilgiler ve tavsiyeler mevcuttur.

Merhaba güzeller güzeli hanımefendiler!  Elleriniz ne güzel yüzünüz ne güzel! Bakmayın hemen uzatıp da elleriniz şöyle bir. Saçlarınız, dişleriniz hepsi pek güzel. Biri görsün diye değil, beğensin diye değil, fark etsin diye değil; onlar zaten kendiliğinden güzel.

Eğer kişisel bakımımız birilerinin bizi beğenmesi üzerine olursa, birileri bizi görmeyeceği zaman istediğimiz kadar bakımsız kalabiliriz öyle mi? Bu görüşü benimsemiyorum. Kimse görmese de aynada ben kendimi görüyorum. Saçlarımı karışmış, yüzümü bakımsız istemem. O gün hiç kimse ile görüşmeyeceksem bile ağzımın kokması rahatsız eder, etmelidir. Sabah uyandığımız zaman ağız kokusu ile güne başlarız. Tavsiyem, sabah namazı için abdest alırken dişlerin fırçalanması, kahvaltıdan sonra yeniden fırçalanmasıdır. Bazen insanlarla  görüşmesek de her gün Allah ile görüşürüz. Namazlarda onun huzuruna çıkarız. Bu yüzden namazlardan evvel dişlerimizi fırçalamak hoş kokular sürmek, en güzel örtümüzü örtmek/ takkemizi takmak pek iyi olur.

Sonra melekler hep bizimle, onların yanında paspal olmak da hoşuma gitmez. Günlerce evde yalnız da olsam temiz ve özenli elbiseler giyerim. Sık sık kokumu tazelerim, burnuma hoş kokular gelmesini hak etmiyor muyum ben 🙂 Neden sadece başkaları olunca güzelleşelim? Aynada kendimi hoş görmeyi hak etmiyor mu gözlerim? Elbette evimizde daha rahat kıyafetler giymek hakkımız, o zaman pijamalarımız da güzel  ve temiz olsun, eşofmanımız da. Yırtık, solmuş, bakımsız kirli eşyaları kendi kendimize olduğumuzda da giymeyelim. Hele hele hele namazda asla!

Bir misafirimiz geldiği zaman kıyafetlerimizi değiştirelim, daha güzelini ve temizini giyelim. Misafire ikram pek makbul ya hani, önce şahsımız en güzel hâliyle buyur etsin. Fena mı olur? Yakınlığın gevşekliğe değil, özene sevk etmesi gerektiğine inanıyorum. Örneğin; birbirine en yakın olanlar eşlerdir değil mi? O hâlde eşin yanında ev savruk hâl ile mi bulunmak lâzım? Hayır, aksine; daima en güzel giysilerimizle en güzel kokumuz ve hâlimizle bulunmak pek iyi olur. İki tarafın da daima özenli olması hem muhabbeti hem saygıyı artırır.

Her cuma gusül abdesti almak hem sünnet ve temizliği tazeleyen bir iştir. Sık sık banyo yapmakta hayır vardır. Haftada en az iki kere beden temizlenmelidir. Daha çok olması daha güzel. Yazın sıcak günlerinde üşenilmeden gerekiyorsa her gün banyo yapmak pek iyi olur. Tabii bu da yetmez ter kokusunu önleyecek ürünleri de ihmal etmemeli. Temiz kokalım yahu! Birbirimizin burnunu heder etmeyelim yolda izde 🙂

Örtülü kardeşlerim, saçlarını taramayı ihmal etmemeliler. Her sabah her akşam saçlarımızı taramak da pek iyi olur. Uyanınca bakalım aynaya şöyle bir, toparlayalım kendimizi. Uyumadan evvel yine bakalım, pür pak olup taranıp hoş kokular sürüp uyumak ne iyi ne güzel olur!

Dışarıdan gelince üzerimizi değiştirmek çorapları mutlaka sık sık değiştirmek yatağa çorapla aslaaaa girmemek 🙂 iyidir. İllâ girecekseniz çekmeceden yeni bir tane alın. Evin içi temiz olsa da yatak daha ayrı bir hijyen istiyor. Ve lütfen nevresimleri de sık sık değiştirin ayy sararmış nevresimler görüyorum her yer pislik içinde! Yapmayın 😀

Bunlar elbette farz değil 🙂 Ancak güzel, çok güzel alışkanlıklar. Deneyince daha iyi hissedeceğiniz işler. Öz bakım, birileri için değil kendimiz için yapılmalı her şeyden önce. Şimdi kendi kullandığım ürünleri de koyacağım tek tek özelliklerini açıklayıp (Bu arada elbette reklam değil. Yıllardır sevip kullandığım ürünleri göstermek istedim sadece belki kullanmak isteyen olur diye.) İstifade etmenizi umuyorum:

  1. Olmazsa olmazımız deodorantımız Rexona Duş Ferahlığı  favorim, musk ve bambu özlü de güzel. Ufak boy deodorant ise daima bulunsun, ufak çantalar içiin.

 

2.Yıllar yılı kullandığım parfüm Noa. (Bargello’dan doldurma alıyorum numarası: 206

Tabii evde kullanıyorum dışarı çıkarken sıkamam çünkü hani hadis var ya:

“Her göz yabancı bir kadına bakarak göz zinası işlemiştir. Bir kadın da güzel kokular sürünerek erkeklerin yanından geçerse o da aynen bakan erkekler gibi zina etmiş gibidir.” (Tirmizi, Edeb, 35; Dârimî, İstizan, 27)

Evet hadis pek net olduğu için dış kıyafetlerime parfüm sıkmam. Korkarım buradaki sözlere muhatap olmaktan.

3.Nemlendiricide yapış yapış olmayan ama kuruluğu da önleyen ürünler seviyorum siz yine de kendi cilt tipinizi göz önünde bulundurun benimki karma. Kullandığım ürün ise: Diadermine Nemlendirici (Karma)

4. Banyodan sonra nemli olan saçlara uygulanmak üzere Pantene Argan Yağı kullanıyorum, harikalar yaratmadı ama kokusu güzel elektriklenmeye de faydası olduğunu düşünüyorum.

5. Saçları kuruttuktan sonra ise Milkshake Saç Köpüğü uyguluyorum çok abartmadan. Bu da hem saçı yumuşacık yapıyor hem mis gibi kokuyor hem kabarmayı önlüyor. Memnunum uzun süredir.

6. Ah işte gözdelerimden biri! Bu yasemin kolonyayı senelerdir kullanırım. Artık Engilish Home mağazalarında olmuyor, genelde internetten sipariş ediyorum. Selin Kolonya’nın da Ardıç ve Hanımeli kokularını çok seviyorum ama onlar bittiği için koyamadım 🙂 Fotoğraftaki Dalin Kolonya da yine yaseminli.

7. Klasiklerden bir klasik 🙂 Arko! Mavisini ve pembesini seviyorum çok. Bir de anane kremi ekliyorum 🙂

8. Şampuan ve saç kremi tercihim deee yine Pantene. Ama her saça başka bir şey iyi geliyor o yüzden direk yönlendirmeyeyim.

9. Otacı Gül Suyu Tonik. Gün içinde yüzümün çok kirlendiğini hissettiğim için (yazın daha yoğun) akşam yatmadan maske veya köpükle yıkadıktan sonra gül suyu ile silerim.  Siyah noktaları bence yok etmiyor, temiz hissettirdiği için kullanıyorum. (Onu çekmeyi unutmuşum ama aşağıdaki sprey ile aynı gibi kabı)

11. Kışın haftada  1-2 kez yazın her gün kullandığım maskeler:

12. Yine yazın her gün kışın ise gün aşırı kullandığım yüz yıkama köpükleri (Tabii ya birini ya birini kullanıyorum maskede de köpükte de. Olabildiğince az uyguluyorum). Bioderma’nın ki çok çok çok daha iyi elbette!

13. Otacı Gül Suyu Sprey. Yine yazın daha çok kullandığım bir ürün. Yağlı hissettiğimde yüzüme sıkıp pamukla temizliyorum, el spreyi olarak da kullanıma uygun.

14. Dört- beş yıldır kullandığım güneş kremi ise Sebamet. Memnunum fakat hafif koyu bir rengi var, yüzde tonu değiştirebiliyor sürüldüğü ilk an. Bunun dışında bence on numara beş yıldız görevini yerine getiriyor.

15. Aşağıdaki Bioderma kremi sivilceler için, düzenli kullanıldığı zaman sivilceyi kurutuyor. Tüm yüze uygulanabilir diyor amma benim cildim aşırı hassas olduğu için sadece sivilce olan yere uygulamıştım yazın. Mucize değilse de fayda verdiği kesin. Diğeri ise çay ağacı yağı, beni her şeyden önce kokusu ile vurmuştu 🙂 sobayı tutuşturmak için kullandığımız çıraya benziyor. Gözlerimi kapatınca babanem bana çıra koklatıyor gibi oluyor… Bu harika hislerin yanında uçuk vb durumlarda faydalı bir krem veya merhem desek daha iyi belki.

*Son olarak diş macunum daa Paradontaks, çok memnunum yıllardır. Her şeyin elbette nanelisi veya mentollüsü gözümün bebeğidir 🙂

*Bütün bu ürünleri çok uzun aralıklarla tüketebiliyorum. Bazen internetten bazen yakınımdaki dükkanlardan temin ediyorum. Ne kadar az kimyasal o kadar iyi. Hepsini bir arada değil ayrı ayrı zamanlarda kullanıyorum. Bence insan cildini, bedenini, kalbini dinlerse duyuyor. Mesela uzun süredir iki öğün besleniyorum. Fark ettim ki öğlen ayrıca yediğimde bu bana fazla geliyor, sonra bunu düzene soktum ve sabah akşam olarak sabitledim. Başlarda acıksam da sonra midem çok rahat etti.

Paketli gıdaları midem rahatsızlık duyduğu için yiyemez hâle geldim. Çok uzun süredir  canım istemez oldu. Dediğim gibi midemi rahatsız etmeye başladı. İyi ki de öyle oldu, ne kadar az yemek ne kadar az paketli gıda o kadar iyi! Size de kendinizi şartlamadan uzak kalmaya gayret etmenizi tavsiye ederim. Ne yersek oyuz ya hani, bu durum beni üzüyor. Daha çok dikkat etmek lâzım…

Yüzüme de arkadaşlarıma iyi gelen birçok şey iyi gelmez. O yüzden bir şeyi tüm yüzüme uygulamadan evvel minik bir kısımda denerim. Bazı ilaçların beni rahatsız ettiğini fark ettim dikkat edince. Olabildiğince az ilaç kullanırım. Kötü alışkanlıklarım 🙂 çay çay çay. Ve çok az su içmek. Şunları da halletsem tam şükela olacak.

Hepsinden evvel ise ne olur kendinize saygı duyun kıymetli kız kardeşlerim. Sevin yüzünüzü, elinizi, kalbinizi. Aynaya bakın, içinize dönüp bakın. Takva, serkeş yaşamak değildir. Allah, kadını güzele meyilli yaratmıştır. Güzel olmamızda güzeli sevmemizde sorun yok. Sadece bütün bunları helal dairede yapacağız. Bütün bu güzellikleri dışarıda baş döndürmek için kullanmayacağız. Bize güzelliği verenin kurallarına göre yaşayacağız. Böylece daha güzel olacağız. 

Muhabbetle selâm ederim!

Yorum yap

3 yorumlar
  • Selâmün aleyküm Dilara abla, kendine çok güzel bakıyorsun ancak farkettim ki kullandığın ürünlerin çoğu İsrail malı 🙁 Bu ürünlerin helal ve Türk malı olanları da mevcut, bence onları deneyebilirsin 🙂 Allah’a emanet ol 🌸🤍