Kolay Lezzetlerden: Sebzeli Yoğurt Üzerine Kavrulmuş Nohut

Kolay Lezzetlerden: Sebzeli Yoğurt Üzerine Kavrulmuş Nohut

Yemek yapmadığım ama çok acıktığım akşamlarda ne yesem ne yesem diye düşünürken ki bazen hiçbir şey yemiyorum böyle olunca. Kolay pişecek ama lezzetli olacak alternatifler arıyorum ki böyle durumlar için en büyük kurtarıcım önceden haşlayıp buzluğa koyduğum nohutlar oluyor. Yine o güzellerimle beraber uydurduğum tarife geçelim.

*Piyazlık doğrayın 1 soğan

*2 adet sivri biber (gönlünüzce doğrayın)

*1 büyük havuç ( rendelenir)

Az yağda hepsi bir güzel kavrulur az da tuz

*3 kaşık süzme yoğurt 2 avuç kadar doğranmış maydanoz mayonez ve 1 diş sarımsak karıştırılır. Bu yoğurtlu karışıma tavada pişen sebzeler eklenir ve yeniden karıştırılır. (maydanoz yerine dereotu da olur)

*Aynı tavada az yağ 2 bardak haşlanmış nohut kırmızı toz biber biraz tuz, kimyon ve karabiber eklenir. Nohutlar kızarana kadar kavrulur.

*Tabağa önce yoğurtlu karışımdan koyulup yayılır üzerine de kavrulan nohutlar eklenir!

*Aşağıdaki yoğurtlu karışıma bu sebzeler yerine:

-Közlenmiş patlıcan

-Minik minik doğranıp az yağda kavrulmuş karnabahar veya brokoli eklenebilir.

*Nohutlar kavrulmadan evvel tavaya minik minik tavuk göğsü doğranıp sonra nohutlar ilave edilip kavrulabilir aynı baharatlarla. Öyle de pek lezzetli oluyor.

*Yoğurda sarımsak değil sarımsak tozu da eklenebilir o da çok lezzetli oluyor.

Tek başına bir öğün olan bu seçenekli tarif, büyük sofralarda farklı bir salata gibi de değerlendirilebilir. Kısa sürede elde edilen yoğun tatları çok çok çok seviyorum.

Ama bazı tatlar için beklemek şart. Hamurun mayalanması, tepside beklemesi, pişirirken usul usul olması şart. Sevmek de böyledir. Hani Gülten Akın diyor  ”Seni sevdim, seni birdenbire değil /usul usul sevdim ‘Uyandım bir sabah gibi değil, öyle değil/ Nasıl yürür özsu dal uçlarına /Ve günışığı sislerden düşsel ovalara”. İşte böyledir sevmek. Ağacın köklenmesi, filizin boy vermesi, güneşin doğması ve hilalin dolunay olması birden bire değil!

Çünkü ancak o zaman doymak mümkün olur.

Yorum yap

2 yorumlar