Kahvaltıların Yeni Yıldızı: Avokado Sosu

Kahvaltıların Yeni Yıldızı: Avokado Sosu

Merhaba merhaba merhabaaa! Tarif girişlerinde sınıfa giriyorum gibi oluyor. Umarım siz de sesimdeki coşkuyu alabiliyorsunuzdur? Değişik, hafif, lezzetli tarifleri denemeyi de yemeyi de seviyorum. Doğru hatırlıyorsam yıllaaar evvel Banularda kahvaltıda yemiştim bu sosu. Kayınvalidesi Antalya’da yaşıyor, bahçeden muz ve avokado geliyor. Ne acayip bahçeler var görüyorsunuz, biz burada en fazla fındık ve mısır arasında gidip geliyoruz. Çok şükür!

İşte sevmiştim ama unuttum, geçtiğimiz haftalarda aklıma düştü denedim, güzeldi fakat tam bir vurgun değildi. İki gün önce yeniden birkaç farlılık ile denedim. O hâlini yazacağım. Siz bu sosu fenomenlerden belki de 1500 kere gördünüz ama ben yazınca daha bi halktan gelir denersiniz belki de? Güzel güzel ben size kötü bir şey getirmem Allah’ın izniyle.

Şimdiii öncelikle manavdan veya marketten yumuşak bir avokado buluyoruz, büyük. Yani minicik olmasın ve parmağımızla bastırınca eziliyor olsun. 2 hafta evvel aldım bir tane sert, hâlâ yumuşayacak! Böyle bir inat olabilir mi? Neyse. Yenisini aldık mecbur.

Evet, avokadoyu ortadan ikiye kesip çekirdeği alıyoruz sonra onu elma gibi soymuyoruz.

Yemek kaşığı yardımıyla kabak içi oyar gibi meyvenin içini alıyor kabuğunu atıyoruz. Derin bir kaba veya kâseye alıyoruz. Yarım çay kaşığından daha az tuz, 2-3 yemek kaşığı zeytin yağı, çay kaşığının 1/4 kadar sarımsak tozu, yarım limondan az daha az da limon sıkıyoruz. Hepsini avokadonun üzerine ilâve ettikten sonra blenderdan geçiriyoruz 30 saniye dahi yetecektir. Bu şekilde pek pürüzsüz oldu, su salmadı ve tatlar daha güzel geçti. Sonra kahvaltılık cam bir kaba alıp ağzı kapalı şekilde muhafaza ediyoruz. Bekleyince kararmış bulabilirsiniz, korkmayın karıştırın kendine gelecektir. Üç gün rahatlıkla yenir, dördü bilmiyorum. 

Favorim kızarmış ekmeğin üzerine önce peynir sonra da bu sosu sürüp öyle yemek. Ekmek yerine wasa ile de aynı ikili pek lezzetli oluyor. Çok sevdim. Siz de severseniz haber edin! Sevginin, sevdiğimiz, beğendiğimiz güzelliklerin haberi sahiplerine verilmeli. Bir iyiliğe, güzelliğe, sevgiye, inceliğe rastlamak bugünlerde çok kolay değil. Yok saymak, söylememek, ehemmiyet vermemek kayıp olur. Avokadoyu da çok bekletmeyin ona da yazık olur! Tanesi kaç para haberiniz var mı?!!

Yorum yap